Nya Suzuki Gladius - Finns för provkörning!


Gladius står för kvalitet, estetik och bekvämlighet. Modellen tas självklart in med ABS som gör körningen mycket säkrare. Bromssträckorna kortas avsevärt, framför allt på blött underlag. Suzuki VSG vagnskadegaranti ingår.

Gladius är utformad för att uppnå största möjliga komfort. Man har gjort den så smal som möjligt där bränsletanken och sitsen möts och maskinen är relativt låg, endast 785 mm. Högre sadel finns som tillval för de längre förarna. Placeringen av handtag och fotpinnar i förhållande till vartannat är genomtänkt för att få en så bekväm körställning som möjligt. Gladius har även växellägesindikator. Ett attraktivt tillbehörsprogram erbjuds också.

Storleksmässigt är Gladiusen mycket större och kompetentare än vad hojen ser ut. Sadeln är så där lagom hård och en körställningen som känns helt rätt när man kliver upp på hojen. Med andra ord, en prisvärd maskin som passar vare sig du skall till jobbet eller behöver en schysst touringcykel till semestern.

Finns i blå/vitt, svart och röd

Väldigt billig försäkring genom Suzuki märkesförsäkring

Pris: 79 900 kr






Produkt i focus
Microcar M
Microcar M
Årets nyhet på mopedbils marknaden Microcar M'Go, Här visar den franska mopedbilstillverkaren att man kan konstruera en mopedbil som är lika stor som en normal bil, mycket komposit, mycket aluminium tillsammans med en ny teknik bidrar till att man kan hålla vikten till låga 350 kg
Se mer
Dagen i historia
Idag - Onsdagen den 8 September 2010
Alma Hulda

1979 - Amerikanska sångerskan Pink föds.
Visste du att
Michael Jordan får mer pengar för sitt avtal men Nike än vad alla anställda vid Nikes fabrik i Malaysia tjänar på ett helt år.
Citat

En vän är den som vet allt om en och ändå fortfarande tycker om en.

F. W. Hubbard
Omröstning

Ska du åka utomlands med hojen i år?